WKS Orkan Mojęcice - strona nieoficjalna

• TRENINGI W CZWARTKI O 19:00 NA ORLIKU PRZY SZKOLE NR 2 W WOŁOWIE
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • Victoria Orzeszków - ULKS Powidzko 1:1
  • Odra Uraz - LZS Strupina 1:0
  • Olimpia Godzięcin - Ruch Warzęgowo 3:2
  • Orkan Borzęcin - Rosa Rościsławice 1:2
  • Orkan Mojęcice - Promotor Pełczyn 3:0
  • Lech Barkowo - Pogoń Wińsko 3:4

Victoria Orzeszków 1:1 ULKS Powidzko
Odra Uraz 1:0 LZS Strupina
Olimpia Godzięcin 3:2 Ruch Warzęgowo
Orkan Borzęcin 1:2 Rosa Rościsławice
Orkan Mojęcice 3:0 Promotor Pełczyn
Lech Barkowo 3:4 Pogoń Wińsko

Lech Barkowo - Victoria Orzeszków
Pogoń Wińsko - Orkan Mojęcice
Promotor Pełczyn - Orkan Borzęcin
Rosa Rościsławice - Olimpia Godzięcin
Ruch Warzęgowo - Odra Uraz
LZS Strupina - ULKS Powidzko

MOJĘCICE

Leżące na szlaku z Lubiąża do Wołowa Mojęcice są osadą prehistoryczną.
W jednym z dokumentów klasztoru cystersów w Lubiążu z roku 1202 pojawia się po raz pierwszy słowiański źródłosłów nazwy osady (= moje miejsce). Właścicielem majątku była, przez ponad 300 lat, od roku 1466 do 1747, rodzina von Stosch. Pod jej rządami kościół we wsi stał się ok. 1530 roku ewangelicki, przetrwał kontrreformacje i pozostał takim aż do roku 1945. Wypełniające ściany trzy nagrobki szczegółowo opisywał, w swoim śląskim spisie zabytków z roku 1889, pierwszy konserwator zabytków - Hans Lutsch.
Na wschodniej ścianie prezbiterium dominuje pochodzący z 1591 roku podwójny, architektoniczny nagrobek Laslawa/Ladislausa II von Stosch (+1587) i jego żony Heleny (+1619) z domu von Berge. Pięcioro z ich ośmiorga dzieci zmarło bardzo wcześnie. Na ścianie południowej mają one wspólny, trzyczęściowy grobowiec z 1586 roku z wyidealizowanymi portretami. Oba te dzieła sygnowane są przez mistrza kamieniarskiego Caspara Bergera z Legnicy. W rzeźbie widoczne są wpływy saksońskie.
Hans von Schweinitz (+1589), żonaty z Magdaleną von Stosch (+1595), zlecił Bergerowi wykonanie w Rosochatej (Seifersdorf) koło Legnicy równie wspaniałego architektonicznego nagrobka.
Jedyny pozostały przy życiu syn, Friedrich von Stosch (+1633), ulokował swój własny nagrobek obok rodzeństwa. Podobnie jak rodzice jest on przedstawiony w postaci rzeźby naturalnej wielkości, wraz z małżonką Heleną, z domu von Kreckwitz (+1616). Polichromowane figury usytuowane są w niszach o kształtach muszli. Na pełnych kolumnach wspiera się belkowanie z cytatami z Biblii. Nad nim widoczny jest relief przedstawiający Ukrzyżowanie (rodzice) i Wskrzeszenie Zmarłego (syn). Galeryjki flankują półfigury i anioły. Nagrobki te różnią się rozwiązaniami architektonicznymi partii cokołu, lecz każdorazowo przedstawiona jest klęcząca para fundatorów z dziećmi.

Gmina Mojęcice powstała po II wojnie światowej na terenie t.zw.  Ziem odzyskanych (t.zw. II okręg administracyjny – Dolny Śląsk). 28 czerwca 1946 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu wołowskiego – weszła w skład nowo utworzonego woj. wrocławskiego.

Według stanu z 1 lipca 1952 gmina składała się z 13 gromad: Gliniany, Grodzanów, Krzydlina Mała, Krzydlina Wielka, Lubiąż, Łososiowice, Mojęcice, Naborów, Pogalewo Wielkie, Prawików, Rudno, Stobno i Zagórzyce. Gmina została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy.

Mojęcice, wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wołów.

W latach 1945-54 siedziba gminy Mojęcice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.

We wsi dwór obronny zbudowany w stylu renesansu, zatartym prawie całkowicie przez przebudowę z 1824. Zachował się renesansowy portal.

A o to kilka nowych i starych zdjęć Pałacu w Mojęcicach.

Kościół  p. w. Matki Bożej Różańcowej.

TRENING WE WTOREK O GODZINIE 18:00
NA BOISKU W MOJĘCICACH

Seniorzy

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Orkan MojęcicePromotor Pełczyn
Orkan Mojęcice 3:0 Promotor Pełczyn
2015-03-29, 14:00:00

oceny zawodników »

Orkan Mojęcice-Orzeł Prusice
Ładowanie...

Czy Legia wygra drugi mecz z Celtikiem??